Sülün Cinsleri Nelerdir ?

Başlatan Fatih Köle, 28, Mar, 2024, 11:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sülün cinsleri tavuksular grubunda bulunan büyük kuş türleridir. Erkekleri ve dişileri birbirine benzemez. Bu bakımdan erkek sülünlerin dişi sülünlere göre uzun ve parlak renkli tüyleri vardır ve çok gösterişlidirler.


Sülün Cinsleri Nelerdir ?

Gümüş Sülünler

Gümüş sülünlerin yaşam alanları Çin, orta Tayland ve Burma'dır. Yetişkin olan erkeklerin vücut rengi; siyah ve beyazdır. Yüz çevresi ise kırmızı renktedir. Dişi gümüş sülünler toprak rengindedir. Bu tür sülünler evcil ortamlara hızlı ve kolay bir şekilde alışırlar. Üreme dönemleri mart ve nisan ayında başlar. Yumurta sayıları 25 ve 30 adet arasındadır. Kuluçka dönemleri 25 gündür. Yeşillik mısır ve buğday gibi besinler tüketirler.

Altın SülünSülün Cinsleri Nelerdir?

Altın sülünler, ışıltılı tüyleri dolayısıyla kanatlı hayvanlar arasında yer alan en popüler ve en nadide kuş cinsidir. Gösterişli olan sülünler, erkek altın sülündür. Dişiler ise donuk kahverenginde ve beneklidir.
Altın sülünlerin diğer görünüm özelliklerinden ise şu şekilde bahsedebiliriz:

*Erkek altın sülünlerin baş bölgeleri parlak altın rengindedir. Kızıl göğüsleri ve kırmızı uçlu tepesi ile dikkatleri üzerine çekerler.
*Sırt bölgeleri yeşildir.
Gözleri, ayakları ve gagası soluk sarımsı bir renktedir.
*Kanatlarının uç kısımları koyu kahverengimsi bir renkte olup diplere doğru da koyu mavimsi bir renk alır.

*Kuyrukları koyu veya açık kahverengi tonlarında olur.

Görünümleri dışında boy orantılarından bahsedecek olursak da erkek altın sülünler yaklaşık olarak 110 cm boyutunda olurken dişi altın sülünler ise ortalama olarak 66 cm boyundadır. Fakat bu cins sülünlerin boylarının üçte ikisi kuyruklardan oluşur. Altın sülünler uçabilir ancak çok iyi bir uçucu değillerdir. Yalnızca hızlı ve kısa uçuş kabiliyetleri vardır.


Sülün Cinsleri Nelerdir?Hatuni Sülünler
Hatuni sülünlerin ana vatanı Myanmar ve güneybatı Çin'dir. Erkek hatuni sülünler; kırmızı, sarı, beyaz, yeşil ve lacivert renktedirler. Erkeklerde karın ve yaka altı beyaz renktedir. u tür sülünlerin ayakları yeşil ve gridir. Dişi hatuni sülünler nisan ayında yumurtla vermeye başlarlar. Yumurta sayıları da 20 ile 30 adet arasındadır.

Kral Sülünler
Kral sülünlerin ana vatanı Çin'dir. Eğimli arazilerde ve ormanlık alanlarda yaşarlar. Yetişkin erkek sülünler, siyah, sarı ve beyaz renktedirler. Erkeklerin sesleri melodik bir ıslığa benzetilir. Üreme yaşları bir yaşında olur. Bahar aylarında yumurta vermeye başlarlar ve yıllık yumurta sayıları ise 40 ile 50 adet arasındadır. Kuluçka dönemleri 25 gündür. Buğday, mısır ve yulaf gibi yemlerin yanında yeşillikle de beslenebilirler.

Mavi Kulaklı SülünSülün Cinsleri Nelerdir?
Mavi kulaklı sülünler, gösterişli iri yapılı bir sülün cinsidir. Bu tür sülünlerin kafasının her iki yanından çıkmakta olan tüyler vardır. Mavi kulaklı sülünlerin erkek ve dişilerinin renkleri aynıdır. İnsana kolayca alışabilen bir yapıları vardır. Bu sülünlerde üreme 2 yaşından itibaren başlar ve dişi sülünler yılda 6 ile 12 adet yumurta verirler. Kuluçka süreleri ise 26 gündür. Beslenmelerinde yulaf, buğday ve mısır gibi yemlerin yanında yeşillik de kullanılabilir.

Swinhoe Sülün
Swinhoe sülünlerin genel yaşam alanı Tayvan'dır. Bu sülünlerin erkek olanlarının rengi, parlak mavi ve bordodur. Doğada nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alan Swinhoe sülünler, salma ve kafeslere kolay uyum sağlayan bir cinstir.Bu cins sülünler, İki yaşında olgunluğa erişirler. Dişi sülünlerin yumurta adetleri, 6 ve 8 adet arasında olup kuluçka süreleri ise 24- 25 gündür.Beslenmelerinde taneli yemlerin yanında yeşillik verilebileceği gibi yumurtlama döneminde de yumurta yemi verilebilir.

Bayağı SülünlerSülün Cinsleri Nelerdir?

Bayağı sülünlerin tüyleri; yeşil, beyaz ve mor işaretler ile parlak kahverengi ve altın çizgilidir. Bu türün dişileri, gösterişli değillerdir ve vücutlarının her bölgesi, soluk benekli bir kahverengi kuş tüyüyle kaplıdır. Bu cins sülünlerin yaşam alanları ise, dağınık ağaçlar ve otlaklara yakın mesafede bulunan sulardır. Mesajı Paylaş
  • Gösterim 263 
  • Sülün
  • 0 Yanıtlar


Paylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz